REC10-2412SRW/H2/A/M
Manufacturer:
Recom Power
Mfr.Part #:
REC10-2412SRW/H2/A/M
Datasheet:
Description:
DC to DC Converters DIP-9 Through Hole Nominal Input Voltage:24 V Min Input Voltage:18 V Max Input Voltage:36 V 86 %
ParameterValue
Length32 mm
Width20.3 mm
Max Operating Temperature75 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins9
Height10.2 mm
PackagingTube
Depth20.3 mm
RoHSCompliant
FeaturesOCP, SCP
Min Input Voltage18 V
Output Current833 mA
Output Voltage12 V
Max Power Dissipation10 W
Max Output Current833 mA
Max Input Voltage36 V
Number of Outputs1
Isolation Voltage2 kV
Output Power10 W
Efficiency86 %
Voltage - Output 112 V
Nominal Input Voltage24 V
Max Output Voltage12 V
IsolationIsolated
Output Current-Channel 1833 mA
Output Voltage-Channel 112 V